środa, 15 lutego 2012

Dzyndzałki z hreczką i skrzeczkami

Składniki

CIASTO


3 szklanki mąki pszennej


1 jajo


1 łyżka oleju rzepakowego


wrzątek do zaparzania ciasta


odrobina soli


FARSZ


1 szklanka ugotowanej na sypko kaszy gryczanej(hreczka)


2 posiekane jaja na twardo


1 szklanka posiekanego drobno wędzonego boczku


1 drobniutko posiekana cebula


sól, pieprz, kminek mielony


OKRASA= "SKRZECZKI"- prawda, że to ładnie brzmi?


ok 20 centymetrowy płat surowego boczku


1 główka czosnku- tak jadano onegdaj na Warmii i Mazurach, ale radzę mniej))))


majeranek-sporo


sól, pieprz





Przygotowanie

To autentyczne danie ludowe- warmińskie i mazurskie. Nazwa też autentyczna. Hreczki to kasza gryczana, a skrzeczki to skwarki. Skąd się wzięła  nazwa "dzyndzałki"- nawet najstarsi warmiacy nie pamiętają, ale taka jest i już, choć w dzisiejszych czasach brzmi nieco zabawnie.Ale to danie "warmzińsko"-mazurskie i "warmzioki" tak je właśnie przygotowywali.Mazurskie dzyndzałki są nieco inne- na tłustej wołowinie, bez skrzeczek.

SKRZECZKI

Zaczynamy od przygotowania "skrzeczek", które posłużą nam do okrasy. Dzień wcześniej surowy boczek w całości solimy, pieprzymy i nacieramy pastą z utartego czosnku z majerankiem Odkładamy na noc do lodówki. Na drugi dzień kroimy go w kostkę lub-tradycyjnie- w słupki. i wysmażamy na skwarki= po warmińsku skrzeczki)))

CIASTO

Jest to klasyczne ciasto zaparzane z dodatkiem jajka, czyli: mąkę zaparzamy wrzątkiem.Wyrabiamy najpierw łyżką, bo gorące!Wody niedużo, bo wiele się wgniecie.Dodajemy jajo, olej, odrobinę soli i dokładnie wyrabiamy.Odstawiamy na 1/2 godz. do odpoczęcia(rozklejenia glutenu).Wałkujemy podsypując mąką i wykrawamy nieduże kółeczka, które nastepnie nadziewamy farszem.

FARSZ

Wędzony boczek wytapiamy na małym ogniu, dodajemy cebulę, szklimy.Odstudzamy.Łączymy z pokrojonymi w kostkę jajami na twardo i odstudzoną kaszą(kasza gryczana to po warmińsku hreczka/ hreczki, zresztą w innych gwarach też! To słówko ma rodowód staropolski).Doprawiamy solą i pieprzem i mielonym kminkiem. Z solą ostrożnie, bo boczek słony!

Lepimy nieduże pierogi nadziewając je farszem. Gotujemy ok 5 minut w osolonej wodzie.

Podajemy gorące posypane skrzeczkami.Świetnie smakuje z kwaszonym ogórkiem lub sałatką z kwaszeniaków i cebuli z pieprzem ziołowym.

SMACZNEGO.

To danie to tradycyjne ludowe  danie z Warmii i Mazur. Nie jest dietetyczne, ale służyło, jako strawa dla cięzko pracujących ludzi. Jest bardzo oryginalne w smaku i smaczne. Nic się nie stanie jeśli zjemy je od czasu do czasu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz